Preventivní program – Smysly – Neobyčejná zkušenost pro naše žáky

Naše škola měla jedinečnou příležitost zapojit se do preventivního programu Smysly, který připravilo Centrum podpory studentů se specifickými potřebami Univerzity Palackého v Olomouci.

Program byl zaměřený na prohloubení empatie a porozumění potřebám osob se zdravotním postižením.  Našim žákům tak přiblížil život osob prostřednictvím praktických aktivit.

Co všechno si děti vyzkoušely?

Kola místo nohou

Děti měly příležitost zažít pohyb jinak než obvykle – posadily se do sportovních vozíků a vyzkoušely si pohyb pomocí kol. Kromě toho si zahrály hru Boccia, oblíbený sport osob s tělesným postižením, který rozvíjí týmovou spolupráci i strategické myšlení.

Poznáváme hmatem

Program nabídl možnost vyzkoušet si hmatové pomůcky. Žáci měli příležitost vidět dva kouzelné stroje, které pomáhají vytvářet hmatové učební pomůcky – Fuzer a 3D tiskárnu. Díky vytvořeným pomůckám si děti vyzkoušely, jaké to je spoléhat se pouze na hmat a jak jsou moderní technologie pro osoby se specifickými potřebami důležité.

Sportujeme ve tmě

Jednou z nejoblíbenějších aktivit byla část „Sportujeme ve tmě“. Děti si s klapičkami na očích zkusily laserovou střelbu a hru Goalball – sport určený pro lidi se zrakovým postižením. Hráči během Goalballu spoléhají pouze na sluch, což jim umožňuje lépe pochopit, jak je důležité se zaměřit na jiné smysly, když jeden chybí.

Zakryj oči, nastraž ouška

V aktivitě „Zakryj oči, nastraž ouška“ se žáci učili základům orientace osob se zrakovým postižením. Vyzkoušeli si chůzi se zakrytýma očima, což jim přineslo hlubší pochopení toho, jak složité je orientovat se ve známém prostředí bez možnosti vidět.

Program Smysly přinesl našim žákům příležitost zažít situaci, se kterými se každodenně potýkají lidé se zdravotním postižením. Díky tomu si rozšířili své obzory a zjistili důležitost vzájemného respektu, ohleduplnosti a porozumění. Tento den byl zážitkem, který dětem ukázal svět „jinýma očima“.

Děkujeme Centru podpory studentů se specifickými potřebami Univerzity Palackého v Olomouci za organizaci a možnost tohoto zážitku!

Kolektiv učitelek ZŠ

Mohlo by Vás dále zajímat...