E-twinning

První a druhá třída se zapojily do mezinárodní spolupráce škol – e-Twinningu

V listopadu jsme s našimi prvňáky a druháky vstoupili do mezinárodní spolupráce škol s názvem e–Twinning. Tento program je založen na používání informačních a komunikačních technologií a může probíhat jako součást jakéhokoliv vyučovacího předmětu. E-Twinning je největší a nejzajímavější komunita škol v Evropě.

Po absolvování úvodních školení jsme se s paní učitelkou Kačerovskou shodly, že tohle je přesně to, co chceme nabídnout našim dětem. Prvním velkým úkolem pro nás bylo vymyslet téma, které by bylo vhodné pro naše prvňáky a druháky. Nakonec se tímto tématem staly hračky. Když jsme pro děti našly přitažlivé téma, nastal čas hledání vhodných partnerů. Téma s přibližným nástinem práce jsme zadaly na portál e-Twinnigu, a čekaly, jestli se najde nějaká paní učitelka či pan učitel, kterým se téma zalíbí a budou s námi s radostí spolupracovat. Na inzerát se nám ozvalo spoustu učitelů z Turecka, Portugalska, Polska a Rumunska. Výběr vhodných partnerů je moc důležitý, a tak jsme se po dlouhém dopisování nakonec domluvily s paní učitelkou Dariou z malé polské školy v Grabowej a s paní učitelkou Stancou z velké rumunské školy v Turdě. Od prosince tedy s našimi žáky pracujeme na poutavém tématu – Staré a nové hračky – Old and new toys. Proč bylo vybráno zrovna toto téma? S hračkou se naše děti setkávají denně a hračka je pro ně důležitou součástí každodenních činností. V prosinci jsme na každé škole navrhli logo našeho projektu, které jsme si následně mezinárodně odhlasovali a vybrali jedno vítězné logo celého projektu. Zvítězil obrázek auta od žáka z Rumunska. Také jsme vytvořili prezentaci našich tříd, které jsme si tak vzájemně prohlédli, a tak se dozvěděli něco víc o našich přátelích. V kroužku anglického jazyka se děti naučily nová slovíčka na téma hračky. V měsíci lednu jsme si poslechli, jak se řeknou vybrané hračky v polském a rumunském jazyce a teď se je zkoušíme naučit. Dále prozkoumáme, jaké hračky jsou v jiných zemích populární, budeme vyrábět deskové hry na náměty našich kamarádů z partnerských škol, také budeme pátrat po starých hračkách. Další aktivity zatím nebudeme odhalovat a necháme je pro děti v tajnosti. V závěru projektu vyrobíme hračku pro děti z partnerských škol, a i my se budeme těšit na zásilku, která k nám doputuje.

 

Za sebe mohu říci, že projektem jsou děti nadšené. Je to pro ně něco nového, netradičního a rozhodně zajímavého. Rádi z fotek objevují, v čem se například liší naše třídy od tříd našich kamarádů. Jak vtipně znějí jejich názvy hraček nebo třeba jen jak se liší hračky, které naši přátelé dostali pod stromeček. Určitě nás čeká spoustu zajímavých úkolů a my všichni se na ně velice těšíme.

 

Petra Řeháková

Fotogalerie