Město Lanškroun ve spolupráci se Společenstvím firem Lanškrounska a Nadačním fondem micro:la vybídlo školy z regionu k soutěži. Ta vychází ze soutěže „Festival vědy a techniky pro děti a mládež“ v Pardubické kraji a organizátorem je Asociace pro vědu a výzkum AMAVET, z. s.
Soutěžilo se v několika kategoriích. Kategorie micro:bit (1. stupeň) byla z naší školy zastoupena žáky 5. ročníku. Ti museli před odbornou porotou popsat daný výrobek (programovatelný micro:bit) a především obstát ve velké konkurenci. Žáci 5. třídy byli velmi úspěšní – 1. místo (Josef Maixner, Patrik Rusín, Nela Schlegelová – projekt s názvem Parník), ti získali i speciální cenu od starosty města Lanškroun Radima Vetchého; 3. místo (Tobiáš Ptáček, Tomáš Zpěvák, Ladislav Hejkrlík, Jakub Jirásek – projekt MASTERCAR).
Kategorie Fischertechnik (1. stupeň) – za školní družinu byli vysláni Alex Gregor a Jakub Křivohlávek. Během časového limitu museli sestrojit a zprovoznit autíčko, s kterým pak měli projet připravenou dráhu. Porota vše bedlivě kontrolovala (funkčnost výrobku – jestli auto jede rovně, jak je umístěna elektroinstalace, týmovou spolupráci, kreativitu, …).
V kategorii projekty (1. stupeň) jsme soutěžili v oblasti historické. Žáci si měli vybrat z daných témat: 100 let v životě Lanškrounska a jeho obyvatel nebo 50. ročník Lanškrounské kopy. Skupinka badatelů ze 4. třídy si vybrala téma Zub času (proměna Dolní Čermné během jednoho staletí). I tady byla velká konkurence, ve které však Ema Adamcová a Matěj Mareš obstáli na výbornou – získali 1. místo. A protože každé snažení se má řádně odměnit, tak si žáci odvezli věcné ceny a také je pro ně zorganizován zájezd do Plzně (Techmania Science Center). Všem účastníkům gratulujeme.
Doprovodný program „Věda a technika na dvorech škol“ zajišťovala Univerzita Pardubice. Na žáky čekaly nejrůznější zážitkové dílny z oblasti chemie, biologie, matematiky, robotiky apod.
Eva Krsková